Hur började Lekplats?
Lekplats uppkomst

Idén till Lekplats är inspirerad av A-train Plays och andra marathon-produktioner i New York. Initiativtagare Sandra Andreis fick idéen att göra något likande i Stockholm men ville först och främst fokusera på att blanda kreatörer från olika håll och kanter. Om idéen bakom projektet säger Sandra;
- Det första som slog mig när jag kom tillbaka till Sverige var hur otroligt segregerad och splittrad kulturvärlden är. Man klassificerar gärna allt i två fack; finkultur eller kommersiell kultur. En sådan uppdelning föder rädsla istället för att främja en kreativ frihet och nya uttryck. Med Lekplats fokuserar man på mötet kreatörer emellan, oavsett om man jobbar med reklam, scenkonst eller tv.

Sandra utformade idéen tillsammans med Malin Lundgren, dåvarande producent på Playhouse Teater och arbetet med att få ihop en dynamisk grupp av kreativa människor från olika branscher och konstformer som ville leka påbörjades i November 2007. Gensvaret från kreatörer och sponsorer var överväldigande och möjliggjorde att Lekplats STHLM  gick av stapeln redan den 18:e januari 2008. På kvällen den 19 januari gavs två utsålda föreställningar på Playhouse Teater.

Så här stod det i programbladet som publiken fick i sin hand:
Vi ville fem saker:
Skapa en mötesplats där konstnärer som annars kanske inte skulle ha träffats fick chansen att jobba tillsammans.
Att med strikta ramar och snabba beslut plocka fram lekfullheten och den omedelbara kreativiteten.
Att inspirera genom att våga.
Att ta avtryck av Stockholm här och nu.
Att stödja en organisation som jobbar för en bättre och humanare stad.

DET BLEV LEKPLATS STHLM



Klicka på filmen för att se den i större format!

Medverkande i Lekplats STHLM var:

Dramatiker: Paula McManus, Tova Magnusson-Norling, Jacob Hirdwall, Anders Duus
Regissörer: Tom Malmros, Karl Seldahl, Mikael Marcimain, Maja Salomonsson, Kicki Kjellin
Musiker: Mattias Bärjed, Gustav Löwenhielm, Martin Hederos, Andreas Söderström
Skådespelare: Ylva Nilsson, Sandra Andreis, Björn Lönner, Hassan Jafari, Niklas Engdahl, Kajsa Linderholm, Olle Sarri, Josephine Bornebusch, Shima Niavarani, David Lenneman
 
Lekplats STHLM  bidrog till att nya kontakter knöts och fyra helt nya pjäser tog form. 24.000 kr samlades in till hjälporganisationen Situation Stockholm.

- Att processen var under underordnad resultatet gjorde både medverkande och publik mer delaktiga. Alla var eniga om att vi behöver fler “Lekplatser” för att inspirera och inspireras vilket var precis det vi hoppades på, säger Sandra.