Vi kommer att spela musik av bland andra Verdi, Strauss, Puccini och Lloyd-Webber.
Som solist kommer den unga sopranen Emilia Lindberg att medverka. Hon är född och uppvuxen i Helsingborg. Efter studier vid Vadstena sång- & pianoakademi och Musikhögskolan i Malmö går hon nu på masterprogrammet i klassisk sång vid Det Kongelige Danske Musikkonservatorium i Köpenhamn.
Som solist har Emilia medverkat i flertalet konserter, bland annat i Pergolesis Stabat Mater, i Lars-Erik Larssons Förklädd Gud och i Hilding Rosenbergs Den heliga natten.
År 2024 blev Emilia uttagen till Young Nordic Opera Choir, där hon även fick möjlighet att medverka som solist i Wilhelm Stenhammars kantat Snöfrid på flera konserter i Sverige, Danmark och på Island. Emilia har fortsatt vara en del av kören även år 2025.
Konserten kommer att dirigeras av Lars Härstedt Salmonsson. Lars är utbildad musiker, fagottist och dirigent. Han spelar dessutom klarinett och saxofon.
Lars startade nyårskonserterna med Eslövs Orkesterförening i början på 90-talet. De var först i Skåne (Sverige?) att ha konsert på eftermiddagen på nyårsafton. Numera ger både Malmö SymfoniOrkester och många andra professionella orkestrar konsert i Sverige på nyårsafton. Lars har dirigerat ett flertal av Tonicas nyårskonserter. Det har varit fokus att ge unga sångare och instrumentalister möjlighet att vara solister med stor orkester.
Välkomna att lyssna på konsert som bjuder både på nyheter och bevarar traditioner.