Ett musikaliskt porträtt av Amy Winehouse och Janis Joplin.
En musikalisk skildring av två unga kvinnors korta men intensivt brinnande konstnärskap, med Saga Eserstam och Åsa Granlund Jonsson.
Amy Winehouse och Janis Joplin trollband en hel värld med sina säregna och själfulla musikaliska uttryck. Gemensamt för dem var också mörkret och bluesen. Men vad mer förenade egentligen dessa två kvinnor och vad väckte deras passion för musiken? I detta varma musikaliska berättarporträtt får deras låtar en ny och högst personlig prägel när de tolkas av Saga och Åsa tillsammans med musikerna Hans Ericsson och Mikke Johansson.
Teater + varmrätt, sallad, bröd, kaffe, chokladbit
Föreställningar:
26 februari kl 12.00, lunchservering kl 11.20
26 februari kl 18.00, middagsservering kl 17.20 (Baren är öppen)
27 februari kl 12.00, lunchservering kl 11.20
Dörrarna öppnas 1 timme före show.
Ange om specialkost önskas. Hörhjälpmedel finns.
---
Bli medlem i Umeå Teaterförening och få rabatt!
Med Scenpasset får du rabatt. Scenpass kostar 160 kr (50 kr för ungdom upp till 25 år) och gäller i ett helt år. Beställ på scenpass.nu eller köp direkt hos Biljettcentrum.
Medverkande
Saga Eserstam, Åsa Granlund Jonsson
Konstnärligt team
Musiker: Mikke Johansson och Hans Ericsson Manus: Saga Eserstam Produktion: Västerbottensteatern