Facebook pixel Facebook pixel
Skip to main content

30 maj | Umeå

Opera (live) på bio: Frida och Diegos sista dröm

Livesändning Opera Internationellt

Operastjärnorna utmanas till sitt yttersta i höstens Met-repertoar

Den hyllade amerikanska kompositören Gabriela Lena Frank gör Met-debut med sin första opera, en magisk-realistisk berättelse om det ikoniska konstnärsparet Frida Kahlo och Diego Rivera. Föreställningen tar inspiration från deras målningar och har libretto av den Pulitzerprisbelönade dramatikern Nilo Cruz.

Berättelsen är utformad som en omvänd version av myten om Orfeus och Eurydike och skildrar Frida, sjungen av den framstående mezzosopranen Isabel Leonard, när hon lämnar underjorden på De dödas dag för att återförenas med Diego, gestaltad av barytonen Carlos Álvarez. Det berömda, stridiga paret återupplever kortvarigt sin stormiga kärlek, omfamnar både passionen och smärtan innan de tar ett sista farväl av de levandes värld.


Yannick Nézet-Séguin dirigerar Mets premiär av Franks opera, en ”självsäker, rikt fantasifull komposition” (The New Yorker), som ”sprudlar av färg och fräsch originalitet” (Los Angeles Times). Den livfulla nya uppsättningen regisseras och koreograferas av Deborah Colker, efter hennes hyllade debutuppsättning av Ainadamar 2024.

---
Bli medlem i Umeå Teaterförening och få rabatt!
Med Scenpasset får du rabatt. Scenpass kostar 160 kr (50 kr för ungdom upp till 25 år) och gäller i ett helt år. Beställ på bli medlemsidan eller köp direkt hos Biljettcentrum.

Gabriella Reyes, Isabel Leonard, Nils Wanderer, Carlos Álvarez

Kompositör: Gabriela Lena Frank Regi och koreografi: Deborah Colker Scenografi och kostym: Jon Bausor Ljusdesign: Adam Silverman

Producent

Metropolitan Opera