En fartfylld, vacker föreställning om klimakteriet fylld av musik och humor.
Övergångsåldern – denna ”mystiska”, förtalade livsperiod – som det fortfarande pratas så lite om. Är det vårt sista kvinnliga tabu? Ordet kommer från grekiskans klimakterios som betyder kritisk. Klimakteriet, en kritisk period? I sanning ett uttryck som låter både uppfodrande och inte alltid särskilt upplyftande. Detta måste vi undersöka!
Av och med KEL som består av Lisa Hansson, Anna Littorin och Jonna Sandell.
KEL är efter sin senaste publiksuccé “Allt för alla” som spelat både i Sverige och internationellt, äntligen åter med Olle Sarri som regissör och Fanny Senocq som scenograf och kostymör.
När sista ägget faller är en initiationsrit och fest, där vi upphöjer och välkomna ALLA in i vår dolda eftervärld full av igenkänning, nyupptäckter och underhållning på det oefterhärmeliga sätt som ger KEL ett så särskilt scenkonstspråk. Älskad av en trogen publik genom åren, kommer detta tema att spräcka vallar och nya beundrare. Följ med KEL på deras humoristiska och musikaliska odyssé. Med en blandning av nyfikenhet och oförställd förtjusning över kunskap som också står att finna tar de sig an detta omhuldade och förtalade tillstånd – klimakteriet.
När sista ägget faller har låtit flera djupintervjuer med kvinnor (och några män) ligga till grund för de personliga texter som vävs samman med medicinsk fakta, historisk research och nykomponerad musik till en ömsint och rolig föreställning om denna omdanande period i livet. Vad blir kvinnan i samhället efter klimakteriet? Hur mycket kvinna är kvinnan efter klimakteriet? Skiljer sig synen på kvinna i övergång beroende på vilket land man bor i?
Kan klimakteriet kanske till och med vara en befrielse, en ny fas som ger insikter och kreativ kraft? Kom och se och avgör själv!
Konstnärligt team
Idé, manus, musik, på scen: Anna Littorin, Lisa Hansson, Jonna Sandell
Regi och ljusdesign: Olle Sarri
Scenografi och kostym: Fanny Senocq
Producent: Ulrika Skoog Holmgaard, Scenit Produktion
Med stöd av Stockholms Stad och Konstnärsnämnden