Facebook pixel Facebook pixel
Skip to main content
Foto: Bach Jazz

23 okt. | Lycksele

Bach Jazz

Musik

Bach och jazz är två otroligt välkända fenomen. Ändå uppstår en ny organisk helhet när bandet Bach Jazz smälter dem samman.

Med respekt för såväl Bachs eviga kompositioner som improvisationens öppenhet i nuet, har trion skapat sammanhållna låtar. Det är suggestivt, mänskligt, lekfullt och närgånget – lika inspirerat av Jan Johansson och George Harrison som Miles Davis och Nils Frahm. Välkommen till en scenupplevelse där tidlösa mästerverk möter koncentrerad närvaro och spontana infall.

Gruppens debutalbum (2024) har mötts av stor entusiasm från recensenter och publik – utsetts till ”Månadens jazz” av Dagens Nyheter och ”Årets kammarjazz” av Lira Musikmagasin. Bach Jazz har även hörts i Sveriges Radio P2, gästat Go’kväll och medverkat i kulturprogrammet Sverige! på SVT.

Under 2025 har trion spelat för fulla hus på exempelvis Jazzklubb Fasching i Stockholm, Victoria Teatern i Malmö, och S:ta Birgittas Kapell i Göteborg. När 2025 är slut kommer bandet genomfört ca 30 konserter runt om i landet på vitt skilda platser - jazzklubbar, kyrkor, kammarmusikföreningar, museum, teatrar, är några exempel.

Piano: Emil Carlsson Rinstad
Kontrabas: Magnus Bergström
Trummor: Ola Winkler

Producent

Firma Ola Winkler

Turnéplan