Facebook pixel Facebook pixel
Skip to main content
Foto: Markus Gårder

22 mars | Simrishamn

TREO, ENIS & EN TILL

Dockteater,

Mim,

Musik

Treo och Enis lever i en hopplöst långrandig tillvaro i sitt radhus på Enahandavägen. Tills en dag då Treo har extra tråkigt och någon kommer på besök. Snart står det klart att ingenting någonsin kommer bli sig likt igen!

Treo och Enis lever i en långrandig tillvaro i sitt radhus på Enahandavägen. Där är alla hus likadana, gräsmattorna lika prydligt välordnade. Livet lunkar på, vardagssysslor avlöser varandra, dag in och dag ut.

Tills en dag då Treo har extra tråkigt och någon kommer på besök. Snart står det klart att ingenting någonsin kommer bli sig likt igen!

Återigen gestaltar Dockteatern Tittut en berättelse av Maria Nilsson Thore. Likt Petras Prick som sattes upp 2012, kretsar föreställningen kring det invanda livets trygghet. I Treo, Enis och en till får vi förstå att även vardagliga går det att med lite fantasi och kreativitet finna lusten och leken. I det lilla vi finner det stora.

Maria Selander
Hedda Paulsen
Tilda Henriksson

Regi: Sophia Segrell
Dockmakare, scenograf & kostym: Lisa Almstig Kjellgren
Musik & ljuddesign: Safoura Safavi
Ljusdesign: Magnus Persson

Producent

Dockteatern Tittut

Turnéplan