Facebook pixel Facebook pixel
Skip to main content
Foto: Kerstin Skjaervold

3 feb | Sundsvall

Medlemsträff med showen Två otrevliga flickor

Du som är medlem, kika i din inkorg efter en unik biljettlänk som skickats ut via nyhetsbrev.

Vi träffas på E Street och fikar tillsammans samtidigt som vi tar del av vårens repertoar, medlemsaktiviteter och ser showen Två otrevliga flickor.


Hur ofta är två servitriser så dåliga på sitt jobb att det blir insändare i lokaltidningen om att man ska akta sig för de två otrevliga flickorna? 

Inte särskilt ofta, men när det hände Alice och Molly Andersson tog dom hinten och lämnade sin karriär inom ostkake-micrande och började skriva roliga folkmusiklåtar istället. Sen dess har dom tappert försökt förfära folkmusikvärlden med sin träblås -och dragspelsduo, än med personpåhopp, än med hädelser mot kulturarvet och bespottande av allt vi håller heligt.

Tyvärr blir de oftast rätt uppskattade, både som humorister och instrumentalister, och ofta missuppfattade som härliga halvunga tjejer med goda politiska motiv. 

Sanningen är att det centerpartistiska kommunalrådet som skrev den avgörande insändaren hade helt rätt - de är två, de är otrevliga, och de är dåliga på ostkaka. Men dom är uppvägande bra på skämt, sväng och show.

Kaffe och smörgås ingår.

Arrangör: Riksteatern Sundsvall

Vill du se Två otrevliga flickor och bli medlem i Riksteatern Sundsvall. Köp din biljett via länken: Bli medlem

Glöm inte att aktivera Mina sidor så att du kan visa upp medlemskortet på medlemsträffen.

Arrangemanget genomförs med stöd Sundsvalls kommun och i samarbete med Studieförbundet Vuxenskolan.