Facebook pixel Facebook pixel
Skip to main content
Bild: XTC Productions AB

16 dec | Tierp Inställd

ENSAM - TVÅSAM - & TVEKSAMHET Med Anna-Lena Brundin & Jan Sigurd

Ensam-, tvåsam- & tveksamhet – en antidepressiv cabaret. Chansons och jazz – varvat med sketcher och standup. Med en ros bakom ena örat och en räv bakom det andra, framför Anna-Lena Brundin och Jan Sigurd sånger - från Edith Piaf till Chet Baker och Monica Zetterlund. Däremellan filosoferar de med glimten i ögat kring ämnen som berör: Kriser, möten, högt blodtryck, husesyn, kärlek och svek.

Kan man förena kärlek och humor? Ja, säger Anna-Lena. Nej, säger Jan.

Anna-Lena Brundin Oscarsaktuell med filmen ”En man som heter Ove”, känd genom åren såsom ståuppkomiker, författare och sångerska. Men (för de yngre) kanske mest känd som mamman i ”Mysteriet på Greveholm”.

Jan Sigurd, författare till 20 böcker, låtskrivare och estradör, regelbundet aktuell med ny bok och nyss aktuell med cd:n ”Jazz för skeppsbrutna”. Skrev låtarna till Monica Z:as sista platta och fick Piratenpriset 2005.

”Sång och musik, stand up och sketcher. Allt eller nästan allt på högsta nivå. Anna-Lena Brundin och Jan Sigurd serverade ett så välvalt program på Galleri Isie Tio att YA:s recensent njöt och hade roligt mest hela tiden.”
Ystad Allehanda

”Brundin och Sigurd har ett inkluderande och varmt tilltal som träffar rätt hos publiken … den här showen fungerar som uppåttjack.” Trelleborgs Allehanda

” … En sällsynt värme och väldig närhet till lyssnaren.” Dalademokraten

Anna-Lena Brundin
Jan Sigurd

Anna-Lena Brundin
Jan Sigurd

Producent

XTC Productions AB