Upplev Jeanette Köhn, Karl Dyall och Rennie Mirro i en helgjuten föreställning med referenser till sångens och dansens stora.
Show, drömmar, dans och allvar vävs samman i en härligt dansant och exklusiv föreställning där det finns musik för var och en.
Tillsammans med Trio X tar de med er på en resa från barockens tidevarv via Swe-Danes till Broadway.
Recension
”En Broadwayshow med sång och dans samt förvisso en del äktsvenska inslag drog in på Konserthuset i onsdags kväll.”
”Dyall och Mirro steppade och svävade över golvet i rent ekvilibristiska övningar och steppade dessutom!”
”Jeanette Köhns sång som gjorde störst intryck. Sviten av Povel Ramel-klassiker och hennes version av ”Waltz for Debbie” rörde nog mångas hjärtan.”
”Efter en rad bejublade föreställningar runtom i Sverige var det i onsdags dags att framträda i Uppsala.”
”Den finurliga fusionen av ”Happy days” och ”Get happy” som hon sjöng tillsammans med Mirro var en höjdare på alla sätt.”
”Sista ordinarie nummer var ett potpourri på amerikanska låtar med texter med dansanknytning, lekfullt gestaltade i sång och dans av de tre tillsammans.”
”Publiken tiggde sig förstås till ett extranummer och så blev ”It don’t mean a thing if it ain’t got that swing” ett perfekt slut på den svängiga showen!”
Uppsala Nya tidning 22/3 2018
Medverkande
Swedish Shuffle: Jeanette Köhn, Karl Dyall och Rennie Mirro
Konstnärligt team
Swedish Shuffle: Jeanette Köhn, Karl Dyall och Rennie Mirro
Producent
Swedish Shuffle