Facebook pixel Facebook pixel
Skip to main content
Foto: TIVLA produktion

20 nov | Sorsele

Jag skulle då gå vid första slaget

Föreläsning,

Teater

Marit är förälskad, passionerat förälskad säger hon med ett skratt. Hon har aldrig varit med om nått liknande och hon är säker på att det här är mannen i hennes liv, han köpte blommor på en torsdag!

Vi får följa minnet av Marits relation med en man som går från att vara drömmen till att bli mardrömmen. Hur det som började som en till synes oskyldig kommentar snabbt eskalerade in i ett allt mer destruktivt förhållande med våldet närvarande varje dag.

Marits berättelse blandas med reflektioner kring normaliseringsprocesser, försvar och hur en person som utsätts för våld tillslut mister kontakten med sitt sanna jag. Går det någonsin att få tillbaka?

I Sverige har cirka en femtedel till en fjärdedel av alla kvinnor erfarenhet av våld och/eller sexuella övergrepp. Då våldet sker i hemmet är det många barn som växt upp i en miljö där våld och övergrepp är vardag. Det skapar normer för hur livet i en relation ser ut och kan påverka hur ens egna framtida relationer kommer att se ut. Därför är det viktigt att få kunskap om våld och vilka konsekvenser att ha levt/leva i våld får. Att våldet är en process som gör det svårt att identifiera var det egentligen börjar och slutar.

I tystnad växer våldet - därför pratar vi.

Medverkan idé och manus: Lena Stenvall och Matilda Kjellmor

Regiöga: Theresa Eriksson och Sarah Appelberg
Scenografiöga: Astrid Maya

Producent

TIVLA produktion