En clownföreställning med fart och fantasi om att göra något stort av det lilla och enkla. I föreställningen ingår musik efter Rimskij-Korsakov, Wagner, von Suppe och Citron.
Publiken är på plats. Varietémusikern Rudolf spelar upp ouvertyren. Utroparen presenterar de fantastiska artisterna. Ridån går upp men scenen förblir tom. Artisterna har gett sig av.
Katastrof! Kvar finns bara städerskan Ester och Rudolf - och publiken. Stor sorg utbryter. Men Ester ger inte upp och får till slut med sig Rudolf på att spela upp till en annan varieté. Deras egna Esters varieté. Med bland andra den hypokondriske trollkarlen Saladino. Lejontämjaren Leonardo som utför livsfarliga konster med sitt lejon Leon samt de vackra lipizzanerhästarna.
Medverkande
Clown: Åsa Forsberg
Musiker: Gunnar Nordanskog
Konstnärligt team
Manus: Teater Fenix och Ola Citron
Regi: Ola Citron
Scenografi: Benita Bergfeldt-Löfgren
Snickeri: Pehr Ellgård