Inför Länk 2028 samarbetar Riksteatern Barn & Unga med Lunds universitet i projektet Från kaos till kreativitet – unga utforskar apokalypsen på scenen.
Projektet knyter an till ett program på universitetet vid namn Vid världens slut med forskning om apokalypsen ur olika perspektiv. Apokalypsen är också temat i alla de fem pjäser som tas fram till Länk 2028.
I mötet mellan nyskriven dramatik och forskning utforskas historiska och samtida apokalyptiska föreställningar liksom hur dessa har påverkat det kollektiva medvetandet och format våra rädslor och förhoppningar om framtiden.
Inom ramen för Länk 2028 kommer fem dramatiker skriva varsin pjäs på temat apokalyps och knyta sig till olika forskare i sin skrivprocess. Pjäserna kommer sedan att spelas på regionala Länk-festivaler runtom i landet samt en nationell festival på Riksteatern i Hallunda under våren 2028.
Förutom att pjäserna spelas lokalt kommer Riksteatern tillsammans med lokala och regionala arrangörer anordna helkvällar på temat apokalyps – ett publikt tillfälle där unga vuxna, forskning, kultur och samhälle möts.
Vår 2025: Val av dramatiker
Hösten 2025: Manusskrivande påbörjas i samarbete med projektets forskare
Fortlöpande under året: Dramatiker och forskare möts i olika former inom ramen för projektet.
Hösten 2026: Riksteaterns lokala teaterföreningar erbjuds att arrangera helkvällar med tema apokalyps
December 2026: Pjäserna för Länk 2028 är klara
Våren 2027: Länk-pjäserna släpps
Hösten 2027: Ensemblerna väljer pjäser och anmäler sig till projektet.
Hösten 2027: Regihelg på Riksteatern i Hallunda, Stockholm, med teaterledare, dramatiker och forskare.
Oktober 2027: Riksteaterns teaterföreningar presenteras för upplägget med helkväll med apokalypstema.
Vår 2028: Regionala festivaler i hela Sverige
Maj 2028: Nationell finalfestival i Hallunda, Stockholm
Maj 2028: Slutkonferens för At the End of the World och Länk 2028
Projektet finansieras av Riksteatern och Lunds universitet med stöd av FORMAS.