Facebook pixel Facebook pixel
Skip to main content
Foto: XTC Productions AB

29 mar | Segersjö

DOLLY PÅ SVENSKA - med Lena Nilsson och Eileen H Lind

Musik,

Show

Två röster, ett hjärta & låtarna vi aldrig glömmer. Följ med på en musikalisk resa genom Dolly Partons värld – men som du aldrig hört den förut.

Följ med på en musikalisk resa genom Dolly Partons värld – men som du aldrig hört den förut.

I föreställningen Dolly på svenska får du uppleva hennes största låtar i helt nya svenska tolkningar.

- nakna, nära och fyllda av själ. Jolene 9 to 5, Coat of many colors, I will allways love you, alla finns med men i en ny språkdräkt där texterna får glimra med svensk nerv och känsla.

Bakom mikrofonerna står Lena och Eileen, två sångerskor med lång vänskap och samspel i ryggen. Med fantastisk publikkontakt, stark scennärvaro och röster som bär både kraft och sårbarhet, bjuder de in till en föreställning fylld av musik, skratt, tårar – och ett sting av countryhjärta.

En hyllning till Dolly, kvinnokraften och berättelserna som lever kvar.

Eileen H Lind och Lena Nilsson har ni bland annat tidigare sett på scener som ”Allsång på Skansen” i SVT, lunchteatern på Göteborgs Stadsteater och soppteatern på Stadsteatern i Stockholm.

Eileen H Lind och Lena Nilsson

Producent

XTC Productions AB

Turnéplan