Facebook pixel Facebook pixel
Skip to main content
Illustration: Marc Strömberg

13 okt. | Umeå

Förstör den här pjäsen

Barn/Familj,

Skolföreställning

Ett explosivt drama om att våga ta kontroll över sin egen berättelse.

Tänk om alla runt omkring dig bara är skådespelare och du själv spelar huvudrollen utan att veta om det? När den tanken fastnar hos Sam blir det svårt att se världen som förut. Hemma pågår livet med sina vanliga repliker, i skolan härskar det tuffa gänget, och överallt verkar folk följa ett hemligt manus som Sam aldrig fått se.

Så en dag börjar själva Pjäsen prata. Den avslöjar att allt är bestämt; rollerna, replikerna, kostymerna. Men den ger också Sam valet att spela med eller riva sönder hela berättelsen.

Förstör den här pjäsen börjar som en traditionell teaterupplevelse, men snart bryts formen upp i ett lustfyllt kaos där ingenting är heligt. Här vrids och vänds vuxenvärldens sanningar, regler och förväntningar i en vild metateaterlek som frågar: Vad händer om man tar kontroll över sin egen historia?

Pjäsen är skriven och regisserad av Emil Nilsson-Mäki, grundare av Skuggteatern i Umeå, känd för sin nyskapande scenkonst för barn och unga. Hans tidigare uppsättningar består bland annat av Gargantua, I am not a girl och Lyssnaren, och de har valts ut till festivaler som Bibu och Scenkonstbiennalen.

Föreställningslängd: 50 min

Joséphine Wistedt med flera.

Av: Emil Nilsson-Mäki
Regi: Emil Nilsson-Mäki
Scenografi & Kostymdesign: Hanna Cecilia W Lindkvist
Ljuddesign: Anna Haglund
Maskdesign: Matilda Bragner
Dramaturg: Jani Lohikari

Producent

En samproduktion med Örebro Teater

Turnéplan